Straupes Piens

StraupesPiensPiensaimniecībai Straupes tuvējā apkaimē, tāpat kā visā Vidzemē, ir sena vēsture. 1911.gadā celta Straupes pienotava, divus gadus vēlāk dibināta Straupes piensaimnieku biedrība, kuru likvidēja 1949.gada padomju kolektivizācijas procesos. Pienotavā gan turpināja pieņemt pienu un ražot sviestu Valmieras piena kombināta un Cēsu pienotavas virsvadībā. 1993.gada 1.jūnijā Straupes pienotavu apsaimniekošanā pārņēma tā paša gada 22.martā reģistrētā piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība „Straupe”. Tās biedri sākotnēji bija ap 270 Stalbes un Straupes pagastu piena ražotāji: zemnieku un piemājas saimniecības, paju sabiedrības.

Gadiem ejot, biedru sastāvs izmainījies. Kooperatīvā iestājās arī saimnieki no kaimiņu pagastiem: Raiskuma, Vaidavas, Kocēnu, Krimuldas, Umurgas, Limbažu, Vaives. Izstājās tie, kas savu govju ganāmpulkus likvidēja un pienu vairs pienotavai nepiegādāja. Biedru skaits ir samazinājies uz pusi, taču saražotā piena daudzums palielinājies trīs reizes. Pēc 2007.gada rudenī Pārtikas un veterinārā dienesta visās valsts fermās veiktām analīzēm kā vieni no augstākajiem kvalitātes rādītājiem ir „Straupes” biedru saražotajam pienam.

Piensaimnieku kooperatīva kopsapulcē ik pēc trīs gadiem ievēl valdi septiņu cilvēku sastāvā. Valdes locekļi ir piena ražošanas saimniecību pārstāvji. Valdes priekšsēdētājs kopš dibināšanas ir Imants Balodis, bijušais piena ražošanas saimniecības „Stalbe” vadītājs. Par panākumiem lauksaimniecības kooperācijā trīs reizes saņemti „Sējēja” laureāta diplomi.

Uz „Straupes” pienotavas bāzes izveidots patstāvīgs piena pārstrādes uzņēmums, kam piešķirts atzīšanas numurs A003100. Tas Latvijas tirgum ražo pieprasīto produkciju: sviestu, krējumu, biezpienu, jogurtus, krēmus, ķimeņu sieru, pienu, tīrkultūru. Ražošanā izmanto tikai dabīgo piena izejvielu. Neizmanto kā piedevas augu taukus, ķīmiskos konservantus, kādēļ produkcija pieprasīta dabīgo piena produktu lietotāju nišā.

Pienotavas produkti godalgoti vairākos Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības rīkotajos kvalitātes konkursos. Izstādē “Riga FOOD 2020” kategorijā labākais biezpiens ar tauku saturu līdz 0,5% Piensaimnieku korporatīvā sabiedrība “Straupe” ieguvusi zelta medaļu.

Starptautiskajā pārtikas izstādē Riga FOOD Lauku, sviests ar 72% tauku saturu saņēmis sudraba medaļu, 2011.gadā skābajam krējumam (25% tauku saturs) – bronzas medaļa, 2013.gadā Rīga FOOD ietvaros PKS Straupe saņēma trīs medaļas – 82% sviests – zelta medaļu, vājpiena biezpienam – sudraba medaļu un jogurtam bez piedevām – bronzas medaļu. Augsts pircēju un speciālistu novērtējums ir „Jāņu” un „Ķimeņu” sieram.

2015.gada februārī sekojošiem PKS Straupe produktiem piešķirts PVD atbilstības sertifikāts dalībai nacionālajā pārtikas kvalitātes shēmā (Zaļā karotīte): 

  • Pasterizēts piens 2,5%,
  • Pasterizēts piens 4%,
  • Skābais krējums 25%,
  • Skābais krējums 20%,
  • Saldais krējums 35%,
  • Vājpiena biezpiens 0,05%,
  • Pilnpiena biezpiens 9%,
  • Saldkrējuma sviests „Straupe” 82%,
  • Saldkrējuma sviests „Lauku” 72,5%,
  • Tīrkultūra 4%,
  • Kefīrs 2,5%,
  • Jogurts bez piedevām,
  • Jogurts ar persiku gabaliņiem.

Pienotavā saražotā produkcija tiek piegādāta klientiem Rīgā, Cēsīs, Limbažos, Valmierā, Siguldā, Jelgavā un citur Latvijā. Gandrīz pusi produktu uzņēmums iztirgo pats savos firmas veikalos un tirdzniecības vietās. „Straupes” produkti ir Centrāltirgū Piena paviljonā, Vidzemes (Matīsa) tirgū, Āgenskalna tirgū. Kopš 2009.gada paplašinās arī veikalu tīkls – tie atvērti Valmierā, Cēsīs, Siguldā, Rīgā, un Jelgavā. Pašražotās produkcijas mazumtirdzniecības paplašināšana ir viens no kooperatīva tālākās attīstības virzieniem.

Piena savākšanā, pārstrādē un produkcijas realizācijā nodarbināti ap 90 strādājošajiem.

Ir ilggadēja sadarbība ar AS „Smiltenes piens”, kur „Straupes” piens pārtop sieros, un otrādi – krējums no Smiltenes tiek sakults sviestā Straupē.

PKS „Straupe” sniedz regulāru atbalstu sava novada pašvaldības skolām.